We are a leading Manufacturer of cnc plasma cutting machine, heavy duty plasma cutting machine, mini gantry cnc plasma cutting machine, hypertherm air plasma pmx 65, 3 phase cnc plasma cutting machine and cnc plasma cutting machine from Faridabad, India.
₹ 459000 / Unit Get Latest Price
| Cutting Thickness | 8 mm |
| Automation Grade | Fully-automatic |
| Voltage | 340 V |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Capacity | 600mm/Min |
| Power Source | Electric |
| Brand | FCS |
| Automatic Grade | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 100 Unit
₹ 685000 / Piece Get Latest Price
| Cutting Thickness | 8 mm |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Voltage | 480 V |
| Material | Mild Steel |
| Brand | FCS |
| Max Cutting Thickness | 1.5 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 1000mm/Min |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50Hz |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 6.5 kW |
| Features | Heavy Duty |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 380 V |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 700mm/Min |
| Brand | FCS |
| Automatic Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Plasma Cutting Machine |
| Material | Mild Steel |
| Gas Supply | No |
| Brand | Fast Cutting Solution |
| Power Source | PMX 65 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Cutting Thickness | 5 mm |
| Type of Machine | Plasma Cutting Machine |
| Automation Grade | Semi-automatic |
| Power | 2 HP |
| Voltage | 420 V |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 675000 / Unit Get Latest Price
| Voltage | 460 V |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 900mm/Min |
| Brand | FCS |
| Automatic Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 50 Unit
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 420 V |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 800mm/Min |
| Brand | FCS |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1650000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Inverter Plasma Cutting Machine |
| Max Cutting Thickness | 15 mm |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Fast Cutting Solution |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 850000 / Unit Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Max Cutting Thickness | 1 inch |
| Model Name/Number | Powermax125 |
| Weight | 104.7 lbs |
| Automation Grade | Automatic |
| Engine Drive Requirement | 40 kW For Full 125 A Output |
| Rated Output Voltage | 175 VDC |
| Warranty | Power Supplies Have A 3-Year Warranty And Torches A 1-Year Warranty |
| Brand | Hypertherm |
| Cutting Speed | 18 Ipm |
| Input Voltage | 600 V |
| Kilowatt Output | 21.9 kW |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Dimensions With Handles | 23.3 X 10.8 X 20.0 inch |
| Input Power Cable Length | 10 inch |
| Power Supply Type | Inverter - IGBT |
| Recommended Gas Inlet Flow Rate/Pressure | Cutting: 260 l/min (550 scfh) @ 5.9 bar (85 psi) Gouging: 212 l/min (450 scfh) @ 4.1 bar (60 psi) |
| Output Current | 125 A |
| Certifications | CSA-Certified For Use In The Americas And Asia, Except China. |
| Input Current | 31 A |
Minimum order quantity: 100 Unit
₹ 275000 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 150 Amp |
| Brand | Fast Cutting Solution |
| Type | Electra Fcs Saw 1000/1250 Amp Welding Machine |
| Material | MS |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220V |
Minimum order quantity: 100 Piece
Fast Solution (CEO)
Fast Cutting Solution
Khewat/ Khata No - 571/522, Khautani No-801, Saroorpur Industrial Area, Sector 53, Near Nagar Chowk
Faridabad - 121005, Haryana, India